fbpx

Post na vodi

Post na vodi i izbor hrane tokom njega

Post na vodi predstavlja izazov, pa smo želeli da vam u ovom tekstu pružimo informacije o vrstama hrane koja se konzumira tokom ovog perioda, objasnimo suštinu posta i ponudimo recepte za ukusna jela prilagođena postu.

Šta podrazumeva post na vodi?

Post na vodi podrazumeva konzumiranje posne hrane bez ulja i bez pripreme na ulju.

Izbegavaju se sve životinjske namirnice: meso, mleko, jaja…

U crkvenom kalendaru, susrećemo termine kao što su voda, ulje, riba, beli mrs, suhojedenje….. Da li znate šta to znači u kontekstu ishrane? Ukoliko ne, evo objašnjenja:

  • Voda: posna hrana bez ulja u pripremi
  • Ulje: posna jela koja mogu biti pripremljena na ulju ili sadržavati ulje
  • Riba: dozvoljena posna hrana, uz dozvolu za konzumaciju ribe i vina
  • Beli mrs: hrana bez mesa (uključujući sir, mleko, jaja)
  • Suhojedenje: konzumiranje samo suvog hleba i vode ili voća kada je propisano

Važno je napomenuti da post ima blagotvorne efekte na dušu i telo, posebno post na vodi. Može biti izazovno za početnike razumeti šta jesti tokom posta, ali uvek se možete posavetovati sa sveštenim licem, što je preporučljivo posebno ako prvi put praktikujete post.

Post na vodi nije dijeta, gladovanje ili detoksikacija tela. Umesto toga, preporučuje se konzumiranje zdrave, uravnotežene ishrane u dovoljnim količinama.

U nastavku ćemo vam pomoći da razumete šta je posno i šta konkretno jesti, naročito tokom Božićnog posta na vodi.

Božićni post traje 40 dana i dozvoljava konzumaciju ribe samo subotom i nedeljom, kao i na dan slave Svetog Nikole.

Odgovaramo na često postavljeno pitanje: Zašto je riba posna i kako se riblje meso razlikuje od mesa drugih životinja?

Zašto je riba posna?

Ribu smatramo posnom hranom jer nema krvotok kroz „riblje meso“, što je razlikuje od ostalih životinja. Krvotok je u trbušnoj šupljini, pored kičme. Riba nije toplokrvna kao druge životinje koje konzumiramo, i ne diše na pluća kao ostale životinje.

Hrana na vodi

Verovanje takođe sugeriše da vodeni svet nije bio grešan kao kopneni svet tokom Potopa; voda je očistila grešni kopneni svet, dok je vodeni svet preživeo.

Na kraju, važno je poštovati crkvene propise o konzumaciji ribe tokom posta, a i van tog perioda se preporučuje konzumiranje ribljeg mesa zbog njegove zdrave vrednosti: bogato je belančevinama visoke biološke vrednosti, sadrži malo masti, ali puno minerala i vitamina.

Posni jelovnik – Post na vodi recepti

Ideja za posna jela, kao i ona na vodi je zaista mnogo, a da bismo vam olakšali pretragu recepta, predstavljamo vam predlog nedeljnog jelovnika, kada postite na vodi.

Ponedeljak

Doručak: Sendvič od kifle, pečene paprike, svežeg luka, peršuna i origana.

Ručak: Biljna supa – kuvano povrće sa začinima i pečeni krompir.

Večera: Salata od kuvanog povrća (kuvani kukuruz, sveži luk, paradajz, paprika i začini).

Utorak

Doručak: Kačamak (kao prilog dodajte neko sveže ili kuvano povrće po želji).

Ručak: Beli pasulj na vodi (potrebni sastojci su beli pasulj, crni luk, šargarepa, suva paprika, brašno, aleva paprika i so).

Večera: Musli od ovsenih pahuljica sa voćem i sokom.

Sreda

Doručak: Posna pita sa pečurkama na vodi.

Ručak: Čorba od praziluka i posni rižoto sa komadićima soje na vodi.

Večera: Posni rolat sa povrćem.

Četvrtak

Doručak: Hleb i mešana salata (pasulj i sveža paprika sa kiselim krastavčićima, lukom i soja sosom).

Ručak: Paradajz čorba sa posnom testeninom; boranija, ali bez uljane zaprške, zgusnuti umesto toga brašnom.

Večera: Domaći džem ili med premazati na krišku hleba i kao prilog uz to popiti čaj.

Petak

Doručak: Salata od krompira i šargarepe na vodi.

Ručak: Bukovača na vodi.

Večera: Tortilja na vodi i uz nju turšija ili kiseli kupus ili pečena paprika.

Subota

Doručak: Manastirska pita na vodi.

Ručak: Špageti sa kečapom i povrćem.

Večera: Pašteta od povrća i hleb (za paštetu su vam potrebni od sastojaka krompir, šargarepa, paštrnak, crni luk, senf, beli luk, voda, so i začini po ukusu).

Nedelja

Doručak: Knedle od krompira na vodi.

Ručak: Grašak bez uljane zaprške, zgusnut brašnom.

Večera: Tortice od blitve.

Naravno, uvek možete dodati međuobroke ukoliko želite tokom posta na vodi. Na primer, za užinu uzimajte sveže ili suvo voće. Takođe, tu su i brze poslastice kao što su voćni kompot, žito sa orasima ili sutlijaš na vodi. A uz neka slana jela, za poboljšanje ukusa, preporučujemo vam dodatke u vidu semenki suncokreta, raznih začina, takođe i mleveni lan.

Posni kolači i slatkiši na vodi

Priznajmo, uz čaj ili kafu tako lepo idu određeni kolači, keksići ili drugi slatkiši!

A dobra vest je da se toga ne moramo odreći, čak i kada je u toku post na vodi.

U ovom delu teksta pročitajte recepte za tri posna kolača spremljena na vodi.

Posni mafini na vodi

Potrebni su vam 300 g ovsenih pahuljica, 2 velike rendane jabuke, 2 pomorandže iseckane na komadiće, 2 izgnječene banane, 8 suvih šljiva (bez koštica i iseckanih), 2 male rendane šargarepe i 3-4 kašike šećera (ili 5 kašika meda).

Pahuljice i voće izmešajte zajedno u jednoj činiji. Zatim dodajte i rendanu šargarepu i šećer. Promešajte. Ako vam je smesa suva, dodajte malo vode ili soka od jabuke ili pomorandže.

U sve ovo možete dodati i recimo semenke suncokreta, susama ili kokosovo brašno.

Smesu ubacite u kalup za mafin, stavite u rernu i pecite na 200 stepeni oko 30-45 minuta.

Manastirska pita

Sledeći slatkiš na vodi koji vam predstavljamo jeste manastirska pita. Za njenu pripremu su vam potrebni: 500 g brašna, 100 g šećera, 6 kašika džema od kajsija, po 1 šolja seckanih urmi, oraha i suvog grožđa, sok i narendana kora pomorandže, 500 ml tople vode, pola kašičice praška za pecivo, 1 kašičica sode bikarbone, pola kašičice cimeta, narendana kora limuna.

Za premazivanje pite su vam potrebni 3 kašike džema od kajsije i 3 kašike mlevenih oraha.

Rernu zagrejte na 180 stepeni. U dubljoj posudi pomešajte sve sastojke za pitu i dodajte vodu, dobro izmešajte i izlijte u kalup pokriven papirom za pečenje.

Pecite 30 minuta, izvadite pitu, premažite je džemom i pospite mlevenim orasima, pa vratite nazad još 10 minuta.

Nakon toga, vaša pita je spremna za posluživanje!

Preliven posni kolač na vodi

Za testo vam je od sastojaka potrebno: 4 šoljice griza, 4 šoljice brašna, 5 šoljica vode, 2 šoljice kisele vode, 2 šoljice šećera, 1 kesica vanilinog šećera, 1 kesica praška za pecivo, 100 g mlevenog lešnika i 100 g suvog grožđa.

Za sirup su vam potrebni 6 šoljica šećera i 5 šoljica negaziranog soka od pomorandže.

Priprema testa: u dublju posudu sjedinite brašno, griz, prašak za pecivo, šećer i vanilin šećer i promešajte. Dodajte mlevene lešnike i suvo grožđe (koje je prethodnih 15 minuta bilo preliveno vrelom vodom, pa ocedite) i sve sastojke sjedinite. Pomešajte običnu i kiselu vodu pa prelijte preko suvih sastojaka. Mešajte dobro da se smesa sjedini.

Pleh obložite papirom za pečenje pa sipajte testo. Rernu zagrejte na 170 stepeni, poravnajte testo i stavite da se peče. Čačkalicom možete proveriti da li je kolač pečen, a kada bude, izvadite ga iz rerne i stavite da se ohladi.

Priprema sirupa: šećer i sok od pomorandže stavite na šporet da provri, a kada se to dogodi, sklonite sa šporeta.

Prohlađeni kolač prevrnite na veći pleh i skinite papir, pa vratite u pleh gde ste ga pekli i isecite na kocke, a zatim prelijte vrelim sirupom. Ostavite da se dobro ohladi i da kolač upije sirup, a zatim poslužite.

Post na vodi nije samo odricanje od mrsne hrane. Post u pravoslavnom hrišćanstvu predstavlja odricanje ne samo od određene vrste hrane, već i od svakog oblika grešnih dela, reči i pomisli.

Post ima izuzetnu važnost jer se veruje da su telo i duša nerazdvojni. Tokom posta, preporučuje se unos što više vitamina kako biste očuvali zdravlje i jačali imunitet u hladnim danima.

Pored toga, važno je napomenuti da je post generalno koristan za zdravlje, jer u organizam unosimo pažljivo odabranu hranu koja nije masna ni previše začinjena. Umesto toga, fokus je na raznovrsnim vrstama povrća i voća. Ako uspešno izdržite ceo post na vodi, moguće je da ćete izgubiti višak kilograma, što predstavlja dodatnu korist ako se suočavate s problemima vezanim za fizički izgled.